Slitigt löparpass

Men en härlig känsla i kroppen efter lördagens fina 30 km löparpass hade jag idag planen att springa milen på en hyffsat snabb fart på lunchen. Drog iväg mot Solnahållet och kände ganska snart att dom här benen inte alls kunde leverera idag. Det var som att springa omkring på två tunga stockar. Hela kroppen kändes tung och trött. Gjorde mitt yttersta för att kunna hålla farten uppe och pressade mig själv så gott det gick. Men jag fick verkligen slita. ”Fy faaaaan” vad det enda som ekade i mitt lilla huvud!!! Ge upp, gå tillbaka, lägg ner! Det var inte roligt någonstans.

Men jag kämpade på och körde milen men det blev inte alls på den farten jag hade tänkt mig. Kroppen ville inte leverera idag på löpningen. Jag räknar med att den kommer vara piggare imorgon då det vankas 1 km tester.

Imorse startade jag upp dagen med att köra spinning och core kl 07.00 Det var ett härligt gäng som var med och tränade. Och till min stora glädje var det några bekanta ansikten från Regeringsgatan som var med också. Riktigt kul!! Sen sprang jag på min kollega i gruppträningsbranschen – Danne – som var på väg åt samma håll som mig så jag hann med ett litet snack med honom också. Det händer inte varje dag. Trevligt trevligt.

20130409-140100.jpg

20130409-140121.jpg

20130409-140128.jpg

20130409-140141.jpg

20130409-140136.jpg

20130409-140154.jpg

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s