Då var man hemma i Härliga Härjedalen och hemma i Hede för att fira jul med familjen. Riktigt skönt att vara hemma.
Resan upp igår var seg och blev längre än tänkt pga olyckor, renar på vägen ( turistattraktion här hemma), och mycket trafik. Men men nu är man hemma ialla fall.
Här är det snö. Mycket snö!! Och lugnt och skönt. Tog mig ut på en promenad igårkväll och hälsade på brorsan med familj. Busungarna Thilde och Annie var det full fart på. Ute var det lugnt och stilla. Härligt med tystnad. Tänkte ta mig ut på en löparrunda i snön idag. Väcka kroppen till liv efter veckans sjukdom. Får vi se om man har några krafter i kroppen.
Skidorna fick stanna hemma i Stockholm denna julen. Ska bara vara hemma några dagar så det kommer inte hinnas med någon skidåkning när jag är här.
Hej svejs från Hede!!