Vaknade med en ännu värre värk i kroppen imorse. Hade problem att ta mig ur sängen. Men det är verkligen fascinerande vad kroppen klarar av för påfrestningar! Heja kroppen!!!
Idag blev det en cykeltur till jobbet. Gött när det börjar ljusna när man sticker iväg. Hade kraftiga problem att visa övningar för mina klienter i gymmet under dagen…..ho ho!! Det blev några skrattattacker under dagen vill jag lova. Och då visade magmusklerna att dom också hade jobbat en del i måndags. . Det känns ju som att man har värsta sexpacket på magen när man har träningsvärk där.
Gjorde ett tappert försök till att stretcha och sträcka ut kroppen innan jag skulle köra lunchspinning. Åhhh hej och hå!!! Höftböjarna skrek STOP!!! Sluta!! Jag kan inte direkt påstå att säga att jag har varit smidig under dagen. Försökte mig även på att göra några chins idag ( för skojs skull ) ……men hallå!! Att jag ens försökte. Kände mig som en sten som föll på direkten. Det var inte mycket styrka i den överkroppen
Tog mig ut på en lugn löparrunda nu ikväll. Med betoningen på LUGN! Oj vad långsamt det gick. Men målet med dagens runda var bara att hålla igång kroppen och få igång lite cirkulation i musklerna. Att springa långsamt ( långsammare än min vanliga snitthastighet när jag kör distanspass ) är en konst i sig. Det är inte det lättaste alla gånger. Men idag var det riktigt skönt! Härlig temp ute och asfaltslöpning! I like it!!
Det känns som att jag sakta men säkert börjar komma tillbaka på banan igen!! Härligt!!