Vilken värme det var igår. Både utomhus som inomhus. Kvavt i luften. När jag kom till gymmet igår morse var det en riktig hetta som slog emot mig. Herregud! Där kan vi snacka om att det var varmt. Vilken tur att jag hade utomhusträningar med några av mina klienter
Körde ett eget cirkelpass när jag var på Skanska igår. Redskapen var skivstång och egna kroppen. Inga krusiduller. Skönt att bara få köra igenom kroppen och det var längesedan jag körde övningar med skivstång. 3 set med 15 reps. Som uppvärmningen blev det en ca 15 minuter lång cykeltur på ”pärlan” – min gamla cykel utan växlar. Oj oj vad tungt det går ibland. Man får kämpa även i nedförsbackar Väl framme var kroppen ordentlgit uppvärmd och redo för att köra:
Knäböj
Utfall
Armhävningar
Rodd
Dips
Bicepscurl med stång
Drag till hakan med stång
Pressar med stång
Kan lova att det börjar kännas i kroppen idag. Aj aj! Men träningsvärk är ju den bästa värken man kan ha! Som avslutning körde jag min spinning och coreklass på Sturebadet Haga. Som topping på det blev det middag från Sturebadet Haga igår. Är det måndag så är det måndag! Okej……..det råkade visst slinka ner en liten chokladboll i magen igår också. Oooops!!! Men gott var det.
Nu är det ju tisdag och det vankas träning innan jobbet idag! Yeeeaaayyyyhhh!! Skönt när man hinner få in ett pass innan man börjar jobba.
Hej på en stund!!
Duktig! Och härliga bilder :-)!