Det är ju en fantastisk känsla när man känner att det ÄNTLIGEN börjar lossna ordentligt på träningen. Det känns som att det går framåt i alla grenarna just nu. Så nu gäller det bara att fortsätta träna på duktigt och samtidigt hinna få in den viktiga vilan så kroppen hinner återhämta sig och bli starkare. Har blivit betydligt bättre på att lägga mig i tid på vardagarna……med undantag från igår då jag var på Bosön och tränade och kom hem rätt sent och sen ringde klockan vid 5:15 imorse. Var inte direkt superpigg just då, men med lite havregrynsgröt, ägg, macka och kaffe i kroppen var jag på hugget igen.
Sen var det bara att packa väskan och bege sig mot gymmet. Idag har det blivit utomhusträning vid Vanadis bland annat. Det är fortfarande rätt kyligt på dagarna så det gäller att klä sig varmt när man är ute. Men arbetsutsikten från ”utomhuskontoret” går det inte att klaga på när man hänger uppe bland takåsarna.
Igår var det dags att springa 1000-ingar på Bosön. Varv efter varv på banan som är 200 meter lång. 5 varv ger alltså 1000m och därefter väntade 60 sekunders ståvila. Första varvet känns ju alltid okej. Sen är det bara att bita ihop. Men det kändes verkligen som jag hade bra tryck i kroppen igår. Fick in alla mina 6×1000 på runt 3:54min/km. Förra veckan låg dom på mer varierad fart. Men då sprang jag ju utomhus i motvind och medvind. Men nu tror jag tusan i mig att vinden har vänt och jag ska bli ännu snabbare ju närmare sommaren och tävlingssäsongen vi kommer.
Hade ju en ruskigt fin topp i maj ifjol med 1000m intervaller på 3:15min/km. Hur det gick till vet jag inte. Men uppenbarligen så gick det att springa så snabbt med den här kroppen……och jag ska fasiken kapa den tiden i år. Punkt slut!! Jag ska ta mig tillbaka! Det finns inga alternativ. Skillnaden i år är bara att jag ska hålla en stark form hela säsongen och ha riktigt fina formtoppar när det är tävling. Tänkte försöka prova på något nytt i år. Hur svårt ska det vara liksom?
Idag har det blivit ett jobbigt pass Vo2max på trainern. ”Faaaaaan” hörde jag mig själv säga upprepade gånger under passet. Benen kändes något tunga. Det gjorde inte saken bättre att jag har fått en sju dundrandes träningsvärk i benen efter att ha kört en Functional movesklass igår. Aj aj aj! Egentligen är det ju ingenting att gnälla över. Lite smärta får man väl tåla. Herregud!! Det kändes ialla fall tryggt att grannen mittemot som vanligt stod i fönstret och pratade i telefonen, och övervakade mig som satt där och skrek ut mina känslor på cykeln. Det är ju alltid skönt att ha någon som håller koll på en ifall det skulle hända något. Vi vill ju inte bryta på våra traditioner.
Idag har jag även kört en Runners Strength på Sats Fridhemsplan. Nu är det inte många veckor kvar innan vi flyttar passet utomhus och istället kommer köra mer löpträning. Det kommer bli så jäkla kul Längtar redan!
Jag har några ”fantastiskt” fina träningspass kvar under veckan + att jag har massor med jobb att göra inför deadline till tidningen på måndag + PT-klienter och klasser. För mig som har lite svårt att sitta still mer än 10 minuter, så gäller det bara att försöka bita ihop när jag ska sätta mig ner och skriva klart allt material. Gissa om det går åt några koppar kaffe då? Jo….en kanna eller två kanske
Snackade lite med min coach idag. Han är nere på Playitas just nu och tränar. Det verkar vara varmt och gött där nere. Han hade ialla fall lite nya planer för mig som jag tycker lät väldigt bra
Ni har väl inte missat nr 2 av PT Kvinna som finns ute i handeln från och med idag!
Tack för idag! Dags att sova snart om man ska orka hänga på Pär Kristoffersson på cykeln till Eriksdalsbadet imorgonbitti vid 6-tiden.
Tjing!