Då var man i mål på årets Kistalopp! Känner mig inte nöjd!! 10 km och fyra korta stop! Not OK!! Två pga av knät och två pga att jag var spyfärdig! Kroppen kändes inte okej idag! Kroppen ville inte! Idag var ingen bra dag! Vissa dagar är det bara så och det är bara att gilla läget. Okej jag kanske ska vara nöjd….men jag är jag och jag är inte nöjd!
Första löparturen sedan Ironman Kalmar och jag hade ingen som helst aning om hur kroppen och mitt knä skulle svara!
Det var det jobbigaste 10 km loppet jag sprungit. Öppnade alldeles för hårt. Drog iväg i ett 3:58/4.00 min/km tempo. Blodsmak i munnen efter några hundra meter. Kände direkt att det här skulle bli ett tufft lopp!
Efter ca 2 km började mitt knä att ge sig till känna en smula så jag blev tvungen att stanna till och sträcka ut det. Inget allvarligt. Kom igång igen och efter 4 km kom smärtan tillbaka. Faaaan ekade i mitt huvud. Not good!
Gjorde ett försök och sprang iväg igen. Nu höll knät men Shit vad trött jag var. Kroppen mådde inte bra! Försöka hålla koll på klockan så att jag skulle hålla samma tempo hela tiden. Inte det enklaste när det kommer löpare och springer förbi och man försöker hänga på.
Solen strålade och det blev riktigt varmt ute på banan. Asfalt blandat med grusväg omvartannat och tre lite tuffare backar. Jag sprang och sprang och var helt jäkla slut. Blev spyfärdig och blev tvungen att stanna till två gånger efter banan. Blodsmaken i munnen fanns där hela tiden. Kroppen ville inte springa!
In mot mål låg den sista uppförsbacken och sedan kom raksträckan in i MÅL!!!
Kikade på klockan som visade på 46:35 minuter.
Det var det jobbigaste 10 km loppet jag sprungit och jag har aldrig tidigare stannat till på ett kortare lopp…..och FYRA gånger!!!! Nej det känns inte okej!
Men känns inte kroppen okej så gör den inte!
Jag får se det som ett träningspass! 10 km är ju inte direkt min favoritdistans! Jag är ju mer en långdistansare.
Får blicka framåt mot nästa lördag och Sthlm Halvmarathon!! Mer min distans vad gäller löpning!
Men dagens resultat blev:
Tiden 46:35 min
Placering 29 av 285 tjejer!
I målet mötte jag upp Rickard som dundrade in med en tid på 39:16 i dagens lopp!! Vilken kille!! Stort Grattis!!
Även SPIF:arna Hanneke och Adam var där och hejade och tog emot oss i mål. Dom hade varit och kört duathlontävling i Uppsala där det blev mycket fina resultat! GRATTIS!!
Nu ska kroppen få mat och en skön vila i soffan!
Dags att se framåt!!
Tycker du gjorde en grym tid ändå, bra placering! bra jobbat!!
Är inte heller förtjust i milslopp, säger som du, mer långdistans!
Hoppas att du mår bra idag!!
Tack Lina!! Men jäklar vad jobbigt det var. Föredrar längre distanser – helt klart!
Idag mår jag mycket bättre!! :
Pingback: Komijäään!! Heja Heja!!! | BEATRICE AMUNDSSON